Radomskie Spotkania Prawników

V Radomskie Spotkania Prawników

Szanowni Państwo,

11 października 2024 r. w siedzibie Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego odbędą się V Radomskie Spotkania Prawników, współorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oddział w Radomiu, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach oraz Okręgową Radę Adwokacką w Radomiu.

Spotkania te zainicjowane zostały w 2019 r., jako forum kontaktów i wymiany refleksji prawników z całej Polski – zarówno teoretyków, jak i praktyków sztuki prawniczej. Założeniem inicjatorów Spotkań było wykorzystanie synergii doświadczeń doktryny i praktyki prawa. Fakt, iż jesteśmy obecnie w przededniu piątego już wydarzenia w ramach tego cyklu (organizację Radomskich Spotkań Prawników w 2020 r. uniemożliwiła pandemia COVID-19)  potwierdza, że formuła ta została powszechnie zaakceptowana przez środowiska prawnicze.

Nadchodząca Konferencja, tak jak i poprzednie,  poświęcona zostanie istotnym
i aktualnym problemom prawnym. Jak pokazują doświadczenia związane  z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości, w szczególności kilku ostatnich lat, modele normatywne dostępu do zawodów prawniczych, wymagają co najmniej przemyślenia  i być może  zmiany.

Układ konferencji został skonstruowany w oparciu o kilka założeń. Pierwsze z nich sprowadza się do tezy, zgodnie z którą niezależnie od posiadanych przez prawnika wiedzy
i umiejętności, przymiotem, jakim powinien się on cechować bez względu na to czy jest adwokatem, sędzią czy radcą prawnym, jest  nieskazitelność charakteru. Drugie z założeń oparte jest na oczywistej konstatacji, że w polskim modelu dostępu do zawodów prawniczych ważną  rolę odgrywają szeroko rozumiane instytucje – kształcące prawników szkoły wyższe, samorządy zawodowe  adwokatów i radców prawnych, organy konstytucyjne
i wyspecjalizowany podmiot w postaci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Przyjęto również, że dla formułowania postulatów de lege ferenda przydatne będą nie tylko wnioski płynące z analizy teoretycznoprawnej  polskiego prawa określającego dostęp do zawodów prawniczych  i praktyki jego stosowania ale również zapoznanie się z wzorcami normatywnymi w innych państwach.

Kolejność wygłaszania referatów, z zastrzeżeniem pierwszej części konferencji,
w której podjęte zostaną aksjologiczne uwarunkowania zawodów prawniczych, podporządkowana jest fazowości nabywania prawa do zawodów prawniczych.

Tak jak w wypadku poprzednich Spotkań, w nadchodzących wezmą udział wybitni teoretycy i praktycy, legitymujący się spektakularnym dorobkiem w zakresie objętym tematyką Konferencji. W V Radomskich Spotkaniach Prawników – jako referenci – potwierdzili udział naukowcy m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, Akademii Humanitas oraz Hochschule Kehl. Ponadto, uczestnicy Konferencji będą mogli wysłuchać referatów radców prawnych, adwokatów oraz sędziów.

Dla wszystkich uczestników Konferencji, tak jak to miało miejsce w poprzednich edycjach, organizatorzy gwarantują nie tylko sposobność biernego wysłuchania referatów, ale również dyskusji z referentami, a tym samym wymiany refleksji i doświadczeń, zarówno w toku formalnej debaty, jak i w ramach spotkań kuluarowych.

Z tego względu, dziękując referentom za deklarację czynnego udziału w Konferencji, jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w charakterze obserwatorów i dyskutantów. W szczególności, zaproszenie to kierujemy do Studentów – przyszłych adeptów pięknej, aczkolwiek odpowiedzialnej sztuki prawniczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału.