Radomskie Spotkania Prawników

IV Radomskie Spotkania Prawników

Szanowni Państwo,

20 października 2023 r. w siedzibie Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego odbędą się IV Radomskie Spotkania Prawników, współorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oddział w Radomiu, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach oraz Okręgową Radę Adwokacką w Radomiu.

Spotkania te zainicjowane zostały w 2019 r., jako forum kontaktów i wymiany refleksji prawników z całej Polski – zarówno teoretyków, jak i praktyków sztuki prawniczej. Założeniem inicjatorów Spotkań było wykorzystanie synergii doświadczeń doktryny i praktyki prawa. Fakt, iż jesteśmy obecnie w przededniu czwartego już wydarzenia w ramach tego cyklu (organizację Radomskich Spotkań Prawników w 2020 r. uniemożliwiła pandemia COVID-19)  potwierdza, że formuła ta została powszechnie zaakceptowana przez środowiska prawnicze.

Nadchodząca Konferencja  – tak jak i poprzednie – poświęcona zostanie istotnym i aktualnym problemom prawnym. Tym razem, Radomskie Spotkania Prawników koncentrować będą się wokół problemu gwarancji prawa do sądu w dobie kryzysu praworządności. Tak jak w wypadku poprzednich Spotkań, w nadchodzących wezmą udział wybitni teoretycy i praktycy, legitymizujący się spektakularnym dorobkiem w zakresie objętym tematyką Konferencji. W IV Radomskich Spotkaniach Prawników – jako referenci – potwierdzili udział naukowcy z pięciu ośrodków akademickich: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uczelni Łazarskiego w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Ponadto, uczestnicy Konferencji będą mogli wysłuchać referatów sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także członków Trybunału Stanu oraz przedstawicieli wiodących organizacji pozarządowych, walczących na co dzień o przywrócenie w Polsce konstytucyjnych standardów prawa do sądu (Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego, Inicjatywa „Wolne Sądy”, Krajowa Izba Radców Prawnych). Dla wszystkich uczestników Konferencji, Radomskie Spotkania Prawników  – tak jak to miało miejsce w poprzednich edycjach – gwarantują nie tylko sposobność biernego wysłuchania referatów, ale również dyskusji z referentami, a tym samym wymiany refleksji doświadczeń, zarówno w toku formalnej debaty, jak i w ramach spotkań kuluarowych.

Z tego względu, dziękując referentom za deklarację czynnego udziału w Konferencji, jednocześnie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w charakterze obserwatorów i dyskutantów. W szczególności, zaproszenie to kierujemy do Studentów – przyszłych adeptów pięknej, aczkolwiek odpowiedzialnej sztuki prawniczej.

Serdecznie zapra